Sunday, 18 April 2021
A
A
A
A-
Font
A+
logo
 
Sitemap

The Right Honourable Dato' Rohana binti Yusuf

The Right Honourable Tan Sri Rohana binti Yusuf
President of the Court of Appeal
PSM, SPSK, DPSK

The Right Honourable Yang Amat Arif Tan Sri Rohana binti Yusuf was born in Bachok, Kelantan on 9th May 1956. Her Ladyship obtained her LLB degree from University of Malaya in 1980, Diploma in Syariah Law and Legal Practice (DSLP) from International Islamic University Malaysia in 1992 and Master of Comparative Laws (MCL) from International Islamic University Malaysia in 1993.

Her Ladyship began her career in the Legal and Judicial Services in 1980 as an Assistant Parliamentary Draftsman at the Drafting Division of the Attorney General’s Chambers, as a Legal Adviser at the Ministry of Defence in 1982 and later in 1986 as a Senior Federal Counsel at the Attorney General’s Chambers. Subsequently, Her Ladyship served as a Sessions Judge Court at Kuala Lumpur. Her Ladyship opted for retirement in Judicial and Legal Services after 18 years in service.

Her Ladyship joined a private sector in 1997 as a Legal Adviser and Company Secretary at Kumpulan UCM Industrial Corporation Berhad and Legal Adviser and Company Secretary at International Bank Malaysia Berhad.

Her Ladyship used to practice as an advocate and solicitor and was a partner of Messrs. GH Tee & Co. in 2000. Before joining the judiciary, Her Ladyship was a Deputy Director of Islamic Banking and Takaful Department, Central Bank of Malaysia from 2001 to 2005.

On 1st September 2005, Her Ladyship was appointed as a Judicial Commissioner of the High Court of Malaya at Kuala Lumpur. On 17th April 2007, Her Ladyship was elevated as a Judge of the High Court of Malaya at Kuala Lumpur.

On 8th January 2013, Her Ladyship was appointed as a Judge of the Court of Appeal. On 27th April 2018, Her Ladyship was appointed as a Judge of the Federal Court.

On 25th November 2019, Her Ladyship was designated by the Right Honourable Chief Justice to exercise the powers and perform the duties of the President of the Court of Appeal and on th 5th of December, Her Ladyship was appointed as the President of the Court of Appeal. On August 17th 2020, Her Ladyship was then conferred with Darjah Panglima Setia Mahkota which brings the tittle 'Tan Sri'.

Her Ladyship is blessed with two children, Nor Alina binti Azmi and Mohamad Rizal bin Azmi.

Copyright Reserved © 2019 Judicial Appointments Commission


  • Last Updated : Thursday 15 April 2021.

QR Code

Now you can browse Official Website of Judicial Appointments Commission mobile version via Smartphone with official website QR Code.

 

Best viewed using latest browser with resolution 1024 x 768 pixel.

Copyright | Disclaimer | Security Policy | Privacy Policy

Poll

Maps

Address

JUDICIAL APPOINTMENTS COMMISSION,
Level 5, North Block, Palace of Justice,
Precinct 3, 62506 Putrajaya, Malaysia.

Tel      03 8880 3545 / 3546
Fax     03 8880 3549
Email  setiausaha@jac.gov.my

Today 33 | Yesterday 840 | Week 33 | Month 18626 | All 3345759